10 listopada, 2022

Rishi Sunak dąży do odbudowania relacji Wielkiej Brytanii z zdecentralizowanymi przywódcami na irlandzkim szczycie Nowości

LONDYN, 9 listopada (Reuters) – Rishi Sunak zostanie pierwszym brytyjskim premierem od 15 lat, który weźmie udział w szczycie Rady Brytyjsko-Irlandzkiej w czwartek i spotka się z przywódcami szkockich i walijskich rządów zdecentralizowanych, próbując odbudować stosunki.

Sunak, który objął urząd nieco ponad dwa tygodnie temu, przed szczytem w północno-zachodniej Anglii spotka się ze swoim irlandzkim odpowiednikiem Michealem Martinem, a także z premierem Szkocji Nicolą Sturgeon i premierem Walii Markiem Drakefordem.

Sturgeon, który chce w przyszłym roku przeprowadzić drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji, skrytykował poprzedniczkę Sunak, Liz Truss, za to, że nawet nie zadzwoniła do niej podczas burzliwych siedmiu tygodni jako premier.

Brytyjsko-Irlandzka Rada została powołana w ramach porozumienia pokojowego z Irlandii Północnej w Wielki Piątek w celu promowania współpracy między Republiką Irlandii a Wielką Brytanią.

W szczytach, które odbywają się dwa razy w roku, biorą udział zazwyczaj premier Irlandii oraz pierwsi ministrowie Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Żaden brytyjski przywódca nie był obecny od 2007 roku.

„Sprzeciwiamy się ogromnym wyzwaniom, od globalnych trudności gospodarczych po wojnę w Europie. Bądźmy więc pragmatyczni. Pracujmy razem w naszych wspólnych interesach” – ma powiedzieć Sunak na otwarciu szczytu, zgodnie z wcześniejszymi fragmentami dostarczonymi przez jego biuro.

„Dostarczmy wszystkim naszym ludziom na tych wspaniałych wyspach – i budujmy przyszłość definiowaną nie przez podziały, ale przez jedność i nadzieję”.

Na marginesie szczytu Sunak spotka się z szefami zdecentralizowanych rządów, aby poinformować ich o pracach przed listopadem rządu. 17 oświadczenie fiskalne, w którym rząd ma określić cięcia wydatków i podwyżki podatków, aby wypełnić 50-miliardową dziurę w finansach publicznych.

Minister finansów Jeremy Hunt wirtualnie włączy się w te dyskusje.

Sunak powtórzy również swoje zobowiązanie do przywrócenia władzy wykonawczej Irlandii Północnej, dzień po tym, jak brytyjski rząd przesunął termin przeprowadzenia nowych wyborów w prowincji.

Sprawozdawczość Kylie MacLellan; dodatkowe sprawozdania Conora Humphriesa; Edytowanie przez Leslie Adler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *