1. Nie ryzykuj pieniędzy, których nie możesz stracić
Giełda charakteryzuje się relatywnie dużym ryzykiem, w porównaniu np. do lokat bankowych albo inwestycji w rynek nieruchomości. Trzeba się zatem liczyć z tym, że nasze inwestycje nie pójdą tak, jak byśmy chcieli, a część lub nawet całość pieniędzy możemy stracić. Najlepiej inwestować zatem środkami nadwyżkowymi, które nie są na potrzebne do zaspokajania podstawowych potrzeb.
Jednocześnie pamiętać należy, że horyzont inwestycyjny na giełdzie jest zazwyczaj długoterminowy. W konsekwencji na inwestycje powinniśmy przeznaczyć tylko te środki, które możemy zamrozić na dłuższy termin. Liczenie na to, że inwestycja może przynieść znaczące zyski w krótkim terminie może okazać się bardzo złudna.
2. Nie skacz od razu na głęboką wodę
Na rynku kapitałowym przydaje się wiedza teoretyczna dotycząca tego, jak inwestować na giełdzie. Można ją zdobyć czytając podręczniki i książki, materiały edukacyjne zamieszczone w Internecie czy uczestnicząc w webinarach i konferencjach dla inwestorów. Wiele z nich znaleźć można np. na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Warto zwrócić uwagę na to, aby wiedzę na temat tego, jak zacząć inwestować, zdobywać wyłącznie z profesjonalnych źródeł i od doświadczonych specjalistów, a nie „weekendowych” ekspertów.
Mając podstawy teoretyczne, można próbować wykorzystać wiedzę w praktyce. Przygodę z giełdą warto zaczynać jednak stopniowo, od małych inwestycji, a dopiero z czasem, wraz z nabieraniem doświadczenia i wiedzy, zwiększać inwestowane kwoty.
3. Często lepiej jest nie zarobić niż nadmiernie ryzykować
Osoba, która zastanawia się, jak zacząć inwestować na giełdzie, powinna przyswoić jeszcze jedną ważną zasadę: chciwość bywa złym doradcą. Trzeba chronić kapitał, warto dokładnie przeanalizować daną inwestycję nim podejmiemy decyzję inwestycyjną, aby potencjalny zysk kompensował podejmowane przez nas ryzyko.
„Zasada nr 1: nigdy nie trać pieniędzy.
Zasada nr 2: nigdy nie zapomnij o zasadzie nr 1”
– Warren Buffett
4. Inwestowanie to nie aptekarstwo
Jeśli uważasz, że spółka jest niedowartościowana, to w długim terminie nie ma większego znaczenia, czy kupiłeś akcje za „kilka groszy” mniej, czy więcej. Wyczekiwanie idealnego dołka może natomiast spowodować, że ich kurs mocno urośnie, a dobra okazja Ci ucieknie. Podobnie, czasami lepiej jest zrealizować zysk tuż przed zakładanym przez nas wcześniej poziomem take profit, gdy widzimy, że inni inwestorzy liczą na ten sam poziom, a wraz ze zbliżaniem się kursu do niego podaż przybiera na sile.
5. Akcje nigdy nie są tak tanie, by nie mogły być jeszcze tańsze
Kupowanie lub trzymanie akcji tylko dlatego, że przed chwilą mocno spadły, to nie jest najlepszy pomysł. Spadki mogą być kontynuowane dalej, a my szybko możemy stracić całość naszego kapitału.
6. Pamiętaj o odpoczynku
Giełda potrafi przysporzyć wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Chwile odpoczynku są zatem bardzo ważne dla naszego zdrowia. Pozwolą także lepiej kontrolować nasze emocje i nie podejmować zbyt nerwowych ruchów podczas kolejnych dni spędzonych na rynku.
© 2012-2020 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zastrzega, iż wszystkie materiały dostępne w serwisie sii.org.pl są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie i inne formy korzystania z materiałów umieszczonych w ww. serwisie wykraczające poza granice dozwolone prawem jest zabronione.
7. Więcej nie znaczy lepiej
Częste otwieranie i zamykanie pozycji generuje dodatkowe koszty w postaci prowizji. Jednocześnie, strategia polegająca na sprzedaży akcji na lokalnej górce, licząc na odkupienie ich po niższej cenie, może się nie udać – kurs może urosnąć jeszcze mocniej, lecz tym razem bez nas, a my przegapimy tę okazję.
8. Porozmawiaj z zarządem spółki
Aby poznać dobrze firmę, której walory chcemy kupić, lektura samych sprawozdań finansowych nie wystarczy. Dobrą okazją do poszerzenia wiedzy są spotkania inwestorskie i konferencje wynikowe organizowane przez spółki, a także walne zgromadzenia akcjonariuszy. Podczas nich często można bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami emitenta, a także z innymi akcjonariuszami, zadając interesujące nas pytania i wymieniając opinie.
9. Tanie akcje są często tanie nie bez przyczyny
Wyceny wielu giełdowych spółek na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo atrakcyjne, np. biorąc pod uwagę niskie wartości popularnych wskaźników rynkowych, takich jak P/E (cena do zysku) czy P/BV (cena do wartości księgowej). Często są one jednak takie nie bez powodu.
Przyczynami mogą być dodatkowe czynniki ryzyka i dyskonto, np. z tytułu niskiej płynności obrotu danych walorów, małej wielkość spółki, słabej polityki informacyjnej czy dużego zadłużenia. Do tego wskaźniki rynkowe podawane w serwisach internetowych najczęściej skupiają się na przeszłości (dane za ostatnie 4 kwartały), a nie przyszłości – perspektywy emitenta mogą być jednak słabsze, co jest odzwierciedlone w kursie giełdowym.
10. Warto pomyśleć o zleceniach stop loss i take profit
Psychika ludzka często nie pozwala zamknąć pozycji zgodnie z wcześniej założonym planem, przez co cierpią wyniki naszych inwestycji. Gdy akcje spadają, możemy czuć dyskomfort z zaksięgowaniem straty i zbyt długo przetrzymamy pozycję, licząc, że zaraz jednak kurs odbije. Z kolei gdy kurs rośnie, inwestorzy często zamykają pozycję przedwcześnie, by poczuć radość z zaksięgowanego zysku. By takich błędów unikać, przydatne są zlecenia typu stop loss i take profit, które automatycznie zamkną naszą pozycję w założonym przez nas wcześniej momencie.